W 2014 roku Adwent rozpoczął się 30 listopada. Adwent w Kościele katolickim to okres poprzedzający Boże Narodzenie, liczący od 23 do 28 dni. Trwa on pomiędzy czwartą niedzielą przed Bożym Narodzeniem a 24 grudnia (łącznie obejmuje zatem 4 niedziele). Pierwsza niedziela Adwentu stanowi również początek kościelnego roku liturgicznego. Okres ten to czas oczekiwania i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa. Sam termin „Adwent” wywodzi się z łaciny, gdzie „adventus” znaczy tyle co „przyjście”. Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie. Okres ten niemal od samego początku miał mieć radosny wydźwięk (oczekiwanie na narodzenie Zbawiciela), jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty, dlatego ustalono, że kapłani będą nosić w tym okresie fioletowe szaty liturgiczne. Adwent posiada swoją własną, charakterystyczną liturgię. Zwyczajowym nabożeństwem odprawianym w tym czasie każdego dnia są tak zwane Roraty, czyli Jutrznia. Nabożeństwa te sprawowane są na cześć Marii Panny i służą prośbie o przyjście Chrystusa. Odbywają się one najczęściej wcześnie rano lub wieczorem. Uczestnicy Rorat przynoszą ze sobą specjalne, zdobione lampiony, będące symbolem nadziei albo świece zwane „roratkami”. Opasane są one białą lub niebieską kokardą, odsyłającą do kolorów maryjnych. Kościół zaleca również wiernym uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych i korzystanie z sakramentu pokuty. W tradycji ludowej okres Adwentu był czasem szczególnego zacieśniania więzi społecznych. Kobiety organizowały wówczas wspólne darcie pierza i przędzenie. W tym okresie odbywało się też swatanie młodych par. Na Pomorzu Adwent miał natomiast iście bożonarodzeniową atmosferę – odwiedzano domy z szopką i śpiewano kolędy.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było najważniejszą sprawą dla narodu polskiego, który od ponad 123 lat znajdował się pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Rozbiory i utrata własnej państwowości nie załamały jednak narodu polskiego, w którym przetrwała wola istnienia i uparte dążenie do odzyskania niepodległości. Dzień ten, to symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. Szczególnego wydźwięku emocjonalnego nabierają wtedy słowa: niepodległość, patriotyzm, walka o wolność. Jednak o wolności nie musimy mówić tylko wzniośle i patetycznie. Wolność, to także szczęście, radość, zabawa. W dniu 12 listopada o godz. 1600 odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości.
Lekcja w Kinie
Dnia 27 X 2014r. klasy: V - VI wzięły udział w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji medialnej, które odbyły się w sali kinowej w Multikinie w Gdansku
„Lekcja w kinie” to interaktywna, ilustrowana prezentacja multimedialna składająca się z projekcji fragmentów filmów, stopklatek, plansz, itp. oraz elementów dynamicznej i ciekawej prelekcji mającej na celu omówienie poszczególnych zagadnień, które w momencie prezentacji pojawiają się na ekranie kinowym. Tym razem nasi wychowankowie poznali różnice pomiędzy lekturą czytaną, a lekturą obejrzaną w kinie czy w telewizorze. Wraz z osobą prowadzącą prześledzili bardzo dużo z klas IV VI Szkoły Podstawowej.Po części lekcyjnej uczniowie obejrzeli film pt. „Szatan z VII klasy” - śledziliśmy losy jednego z najpopularniejszych bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego - Adasia Cisowskiego.
Celem naszej wyprawy było wzbogacenie wiedzy uczniów związanej z filmem oraz wyposażenie ich w umiejętności widzenia i rozumienia sztuki kina, a także przygotowanie ich do odbioru i interpretacji dzieła filmowego. Tego typu lekcje świetnie przygotowują do odbioru kultury w ogóle, dlatego cieszy nas fakt, że tak liczna grupa uczniów wzięła udział w tych ciekawych zajęciach.Nie zabrakło również innej atrakcji - wizyta w Mac Donaldzie.
Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
Opiekunowie: Izabella Chistowska, Katarzyna Wydrowska
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
Dnia 16 października 2014r. o godz. 930 w naszej szkole odbyło się ślubowanie klasy I. W poczet uczniów szkoły zostali oficjalnie przyjęci pierwszoklasiści: 3 dziewczynki i 6 chłopaków.Z okazji Pasowania na ucznia otrzymali oni dyplomy oraz upominki. Dzieciom w tej ważnej dla nich chwili towarzyszyli rodzice oraz zaproszeni goście. Po uroczystości ślubowania wszyscy udali się na posiłek, przygotowany przez rodziców
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Uroczyste obchody tego święta w naszej szkole odbędą się w poniedziałek 13 października.
XX KOŚCIERSKIE BIEGI ULICZNE
W sobotę 11.10.2014r. odbyły się jubileuszowe XX Kościerskie Biegi Uliczne. W imprezie wzięło udział kilkuset biegaczy, którzy rywalizowali na wielu dystansach w różnych kategoriach wiekowych. Nie brakowało emocjonujących biegów, gdzie rywalizacja toczyła się do ostatnich metrów. Bieg główny na dystansie 5 kilometrów przyciągnął na start 170 uczestników. Oprócz biegu głównego, organizatorzy przygotowali pięć biegów młodzieżowych z podziałem na rywalizację dziewcząt oraz chłopców. A oto sukcesy naszych uczniów:
IV miejsce Michalina Pryczkowska z klasy 0, II miejsce Mateusz Pryczkowski z klasy I, V miejsce Marcin Hinca z klasy V
GRATULUJEMY !!!
Wiadomość dla szóstoklasistów
Akcja Pola Nadziei 2014/2015
W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji hospitacyjnej pt: "Pola Nadziei". Akcja ta skierowana jest na potrzeby osób zmagających się z nieuleczalnymi chorobami. Właśnie żółty żonkil stał się symbolem nadziei dla takich osób. W środę 8 października w ogródku przy szkole dzieci posadziły około 100 cebulek żonkil.
Wczesną wiosną cebulki przyniosą nadzieję na nowe życie.
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Dni wolne od zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2014/2015:
10 listopad 2014r.
2 i 5 styczeń 2015r.
1 kwiecień 2015r.
23 kwiecień 2015
5 czerwiec 2015r.
WYCIECZKA KLASY V DO MUZEUM MORSKIEGO W GDAŃSKU.
Dnia 24 czerwca 2014r uczniowie z klasy V w ramach Projektu Morskiego „ Pomorskie – dobry kurs na edukację" odbyli wycieczkę do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - Spichlerz na Ołowiance. Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie utrwalili wiedzę o tematyce morskiej, obejrzeli wystawę pt. "Archeologia morska i nurkowanie" oraz "Wisłą do Gdańska". Ta druga opowiada o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych.Dzieci szczególnie podziwiały czółno wiślane z IX wieku, a także ładunek piętnastowiecznego statku handlowego nazwanego Miedziowcem, na który składają się plastry miedzi, ruda żelaza, smoła i wosk pszczeli. Było bardzo ciekawie i przyjemnie.
Wycieczka do Doliny Jadwigi
Uczniowie z klas III-V wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Doliny Jadwigi - gospodarstwa agroturystycznego Państwa Tesmer- tradycyjnego gospodarstwa rolnego. Odbyły się tam zajęcia edukacyjne w formie różnych warsztatów. Wszyscy zostali bardzo miło przywitani słowami,muzyką oraz pozdrowieniem: ”Szczęść Bòże gości witamy i do wypoczynku zapraszamy". Dzieci poznały tajniki kaszubskiej zagrody i żywe pomniki pięknej przyrody. Dzieci słuchały i śpiewały wspólnie z kapelą różne piosenki biesiadne w języku kaszubskim, między innymi „Hola hejda z Kaszëb jesmë më...”. Przy prezentacjach piosenki kaszubskiej towarzyszyły różne instrumenty muzyczne - akordeon, skrzypce, klarnet, diabelskie skrzypce, burczybas, bas. Poznały ciekawe opowiastki, dowcipy, przysłowia i legendy kaszubskie. Dużo wrażeń dostarczył uczniom przejazd AGROBUSEM po najbliższej okolicy. Szukanie skarbu, ukrytego przez Bòrowã cotkã - poznanie legendy o Borowej ciotce i Borowym dziadzie. Dzieci na różnych przykładach zapoznały się ze strojami kaszubskimi i serwetkami, ich wzornictwem i kolorami. Z radością uczestniczyły w różnych zabawach po kaszubsku, np. „Układanie puzzli wzorów kaszubskich”, „Układanie puzzli serwetek kaszubskich”, „ Podawanie bulew”, „Liczenie ziaren zboża”, „Papierowe jajka”, „Nawlekanie i sznurowanie butów kaszubskich różnego rodzaju”, „Tańce kaszubskie” itd. W ten dzień oprócz zabaw i różnych prezentacji kaszubskich nasi uczniowie mieli bardzo dużo pracy, musieli przygotować wiele posiłków spożywanych na Kaszubach. Potrawy kaszubskie dzieci wykonywały własnymi rękami, dlatego tak wszystko podczas wspólnej biesiady im smakowało.
Dzieci z utęsknieniem czekają na kolejny taki wyjazd w przyszłym roku szkolnym.
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabik 12.06.14r.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie odbyło się spotkanie przedszkolaków z naszej gminy z pisarzem panem Wiesławem Drabik, który jest autorem bajek dla dzieci. Ma na swoim koncie już ponad 150 wydanych książek. Pan Drabik czytał i opowiadał dzieciom swoje wierszowane bajeczki, które są proste, pełne ciepła i humoru. Dzieci chętnie je czytają i oglądają. Bajecznie kolorowe ilustracje idealnie trafiają w gusta najmłodszych dzieci , a także ich rodziców.
Akcja "GORĄCZKA ZŁOTA-ZBIERACZE ZŁOTA"
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Reskowie przyłączyli się do Akcji
„Gorączka Złota – Zbieracze Złota”
Uczniów jest 70 i zebrali:
Monet 1 groszowych - 1.469 tj. kwota 14, 69 zł
Monet 2 groszowych - 1.099 tj. kwota 21,98 zł
Monet 5 groszowych - 776 tj. kwota 38,80 zł
Razem monet - 3.344 tj. kwota 75,47 zł.
Do Akcji przyłączyły się następujące klasy:
„0” - 14,13 złotych
I - 13,23 złotych
IV - 38,98 złotych
VI - 9,13 złotych
UDZIAŁ" W AKCJI " BEZPIECZNE WAKACJE
Konkurs Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"
Dnia 19 maja odbył się Szkolny konkurs prozy i poezji kaszubskiej. Założeniem konkursu jest poznawanie i popularyzowanie literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Na konkurs uczniowie przedstawili po dwa utwory, prozę i poezję w języku kaszubskim. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja przyznała wyróżnienia następującym uczniom: Paulina Bronk, Partycja Gronowska i Dominika Gierszewska. Uczennice te pojadą na eliminacje gminne do Chmielna.
APEL Z OKAZJI KANONIZACJI BŁ. JANA PAWŁA II
W czwartek 24 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbył się apel upamiętniajacy postać bł. Jana Pawła II. Chcemy w ten sposób oddać cześć naszemu ukochanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Pragniemy wyrazić podziw i ogromną wdzięczność Papieżowi za Jego posługę miłości Kościołowi i rodzinie ludzkiej, za to, że niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu, nękanemu przez wojny i niesprawiedliwość, że brał w obronę ubogich, cierpiących, prześladowanych i chorych. Przede wszystkim za to, że kochał dzieci i młodzież.
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Teatrzyk pt. "Strach ma wielkie oczy!"
We wtorek dnia 9.04.2014r. w naszej szkole gościliśmy aktorów " Grusza" którzy przedstawili dzieciom spektakl pt. " Strach ma wielkie oczy!". Dzieci wraz z aktorami doskonale się bawili uzyskując przy tym wiedzę jak walczyć ze złością, agrasją i pokonać lęk i stres. Kilka zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć w galerii. Zapraszamy
POWITANIE WIOSNY
Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno.
Pięknie Cię żegnamy, bo wiosnę witamy!
Tak wykrzykiwały wszystkie najmłodsze dzieci z naszej szkoły w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, czyli 21 marca. Uczniowie z klas 0-II zgodnie z pradawną tradycją, wybrali się z własnoręcznie wykonanymi kukłami – Marzannami na wiosenny pochód. W barwnym korowodzie przeszli przez wieś. Na boisku szkolnym odbył się program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 0-VI. Marzanna jest symbolem zimy. Dzieci pokazały Marzannie piękne, wiosenne słońce, a potem spaliły kukły, by zima odeszła na dobre. Mamy nadzieję, że teraz już wiosna w pełni zagości. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć w galerii- zapraszamy!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie